czwartek, 17 marca 2016

pocztówki nr 513 - 530

Będąc w Zakopanem odwiedziliśmy Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieszczące się w willi "Koliba". Jest to jedyna w Polsce placówka prezentująca architekturę, rzemiosło artystyczne i historię stylu zakopiańskiego. 
Mi najbardziej podobała się pracownia rzeźbiarska umieszczona w rogu na poddaszu. Malutkie pomieszczenie ze skośnym sufitem oraz dużymi oknami. Osobiście mogłabym tam zamieszkać, bardzo mi się takie przestrzenie podobają, niestety nie znalazłam pocztówki z tego pokoju.

Pierwsza pocztówka przedstawia aktualny wygład siedziby muzeum, następne dwie pokazują, jak wyglądało to miejsce przed rozbudową. Druga przedstawia fotografię, która została zrobiona ok. roku 1894, zaś trzecia ok. 1900 rok.


  


Na pocztówce poniżej widzimy pokój bawialny (salon). Jest to fragment ekspozycji z meblami według projektu Stanisława Witkiewicza i Wojciecha Brzegi. Nad stołem jest lampa wg projektu Józefa Gardeckiego.


Tutaj widzimy fragment ekspozycji w pokoju Zygmunta Gnatowskiego z meblami według projektu Wojciech Brzegi.

Dywan wiszący nad łóżkiem to najstarszy zabytek w stylu zakopiańskim. Pochodzi z 1886 roku. Wykonany według projektu Marii Dembowskiej, a haftowany był przez Staszka Gładczana. 

Poniższa pocztówka przedstawia  ekspozycje z pokoju służącego z meblami wg projekty Franciszka Neużila. 


Kolejna ekspozycja przedstawiająca fragment sypialni. Mi bardzo podobały się te zasłony, grube, porządne i z haftowanymi parzenicami. Coś pięknego :) Fragment ekspozycji w sypialni: stół i krzesła według projektu Wojciecha Brzegi, a śniadaniowy serwis Zakopiański wg projektu Stanisława Witkiewicza i Jana Szczepkowskiego.

Srebrny serwis do kawy. Zakochałam się w kubkach w tym stylu i przywiozłam sobie dwa z drewna chyba czereśni. Baca ponoć w takich drewnianych kubkach pił mleko kozie na bacówce. Ja żadnego mleka nie pijam, ale kubek mi służy jako kufel do piwa. Bardzo dziwnie się pije z takiego drewnianego kubka :) Ale też bardzo fajne doznanie. Próbował ktoś kiedyś pić z drewnianych kubków? Jak wrażenia?

Ta ekspozycja znajduje się na korytarzy na poddaszu. Widzimy tutaj Kapliczkę z dudziarzem Stanisława Wójcika i rzeźby uczniów Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem z okresu dwudziestolecia międzywojennego.Na poniższej pocztówce widzimy Stanisława Ignacego Witkiewicza. 

Czy byliście w tym muzeum? Jak wrażenia? Jak wam się podobają pocztówki? Która najbardziej?

6 komentarzy:

 1. nie byłam w tym muzeum, ja najbardziej lubię pocztówki w starym stylu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam w tym muzeum, w Zakopanym byłam tylko raz dawno dawno temu i mało co z tego pamiętam. Po pocztówkach widać jak bardzo budyneczek się rozrósł ale też i ładnie zadrzewił :D Z drewnianego kubka chyba bałabym się pić, bałabym się że w ten sposób go zniszczę :p Miałam kiedyś taki mały jeden, ususzone kwiatki w nim trzymałam :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam w tym muzeum, ba, nawet o nim nie słyszałam, ale z chęcią bym je odwiedziła, bo bardzo mi się podobają takie klimaty. Co do kartek bezapelacyjnie do gustu przypadła mi pierwsza :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam w tym muzeum, ale to juz jakiś czas temu... ogólnie bardzo podobają mi się te wszystkie drewniane domki, które są tam wszędzie! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne muzeum, w takim domku chętnie spędziłabym wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pragnę zauważyć iż zdjęcie przedstawia, Stanisława Witkiewicza-ojca, nie Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego,syna rzeczonego.

  OdpowiedzUsuń